x
Loading...

Mimarlık’ta ve İç Mimarlık’ta Çizim Önemli Midir?

Mimarlıkta ve İç Mimarlık’ta Çizim yeteneği’nin de olması gerekir elbetteki ancak herkes çizim yapmayı anasının karnında öğrenmez.

Bir de önemli olan bir nokta çizim yapmaktan kasıt edilen şeyin ne olduğu sorusudur.Yani kuş çizmek, böcek çizmekle manzara resmi çizmekle mimar olunmaz..Mimarlık keyfi çizimlerden oluşmaz.İşin keyifli kısmı tasarım aşamasıdır çoğunlukla, teknik çizimler tamamen bilgi birikimi ve el koordinasyonu ile uygulama bilgisi gerektirir.

Örneğin babam daha mezun olana dek mimarlığı resim çizmeye benzetirdi.Burada ben de tamamen suçsuz sayılmam aslında.Demekki tam yansıtamamışız mimarlığı ona.

Çizim yeteneği konusunda bir de yaratıcılık yeteneği gerekmektedir.Yani yeni fikirler ve değişkenler ile oynayabilme yetenekleri de şarttır.Hayal gücünüzün fazla olması , mesleğinizi gerçekten seviyor olmanız , çizim konusunda öğrenme arzunuz mimarlık mesleği için çok gerekli şeylerdir.

Bilgisayarda çizim yapma konusunda eğer yukarıda saydıklarım konusunda tamamsanız hiç korkunuz olmasın.Çünkü artık 3 aylık teknik kısa bir eğitimden sonra autocad ekranında teknik çizimler yapan insanlar mimar bile değil.Ya da en azından böyle ofisler var ve ben biliyorum.Bu doğru olduğunu savunduğum anlamına da gelmez.